Ako predvídať apokalypsu vo vzťahoch?

03.01.2024

V každom vzťahu sa objavujú určité vzorce správania, ktoré môžu predpovedať jeho budúcnosť. Výskumníci v oblasti vzťahov by ich predvídateľnosť vedeli priniesť mnohé informácie a odborníci v poradenstve zase mnohé príbehy. A preto si môžeme položiť otázku, prečo nevyužiť tieto fakty na ich rozpoznanie vo vlastných vzťahoch, ktoré môže byť kľúčové pre ich zdravie a dlhovekosť. Tieto 'apokalyptické faktory' - kritika, pohŕdanie, obrana a stavanie múrov - sú signálmi hlbokých problémov, ktoré, ak nie sú riešené, môžu váš vzťah vážne poškodiť. V tomto článku sa pozrieme na to, čo každý z nich znamená a ako ich môžeme rozpoznať a čeliť im v našom každodennom živote.

Kritika nekonečná ...

Kritika je viac ako len sťažnosťou na konkrétne správanie. Ako keby ste povedali "Ty nikdy nič nespravíš poriadne", namiesto "Zabudol si dnes umyť riad". Kritika vo vzťahu často prekračuje hranice konštruktívnej spätnej väzby, a premení sa na útok na charakter či osobnosť partnera. Je to, akoby ste partnerovi hovorili: "Si nezodpovedný!" namiesto "Zabudol si zaplatiť účet". Toto vytvára v atmosfére vzťahu napätie a môže viesť k pocitom odmietnutia a nepochopenia. Kritika má tendenciu vyvolávať obranu a konflikt, namiesto otvorenej a konštruktívnej komunikácie. Dôležité je naučiť sa rozprávať o problémoch a pocitoch bez obviňovania a generalizácie, čím otvárame cestu k porozumeniu a riešeniam.

Už mi nemáš čo ponúknuť.

Pohŕdanie je vo vzťahu najškodlivejším faktorom. Prejavuje sa ironickými poznámkami, posmeškami, cynizmom. Predstavte si partnera, ktorý neustále zosmiešňuje vaše názory alebo cíti nadradenosť. Predstavte si hlboké odmietanie partnera na verbálnej i neverbálnej úrovni. Tento jav môže byť ako jed na vzťah, pretože eroduje rešpekt a cítiť z neho emocionálnu vzdialenosť a nadradenosť. Pohŕdanie často pramení z hlbokého pocitu nespokojnosti a nevyriešených problémov. Kľúčom k prekonaniu pohŕdania je vytvoriť prostredie otvorenej komunikácie, vzájomného rešpektu a empatie.

Bráň sa!

Obrana je zväčša odpoveď na kritiku, vedie k vzájomnému obviňovaniu. Ako keby ste na výčitku "Si vždy na telefóne" reagovali "Len preto, lebo ty mi nikdy nedávaš pozornosť!" Tento vzorec správania sa prejavuje, keď sa jeden partner cíti napadnutý a reaguje tak, že sa bráni alebo obviňuje späť. Obrana vedie k cyklu vzájomného obviňovania a zabraňuje konštruktívnemu riešeniu problémov. Namiesto toho je potrebné naučiť sa počúvať a reagovať empaticky. 

V najhoršom uteč! 

A čo stavanie múrov? Jedná sa o únikovú stratégiu. Cieľom je únik pred konfliktom a ignorovanie partnera. Predstavte si partnera, ktorý radšej odchádza z miestnosti, ako by riešil problém. Tento obranný mechanizmus sa prejavuje, keď sa jeden partner uzatvára a prestáva reagovať. Je to akoby ste prestali komunikovať, ignorovali problémy alebo odchádzali zo vzťahu, nielen z miestnosti počas hádky. Tento vzorec správania vytvára emocionálnu vzdialenosť a izoláciu, a je dôležité pracovať na otvorenosti a schopnosti čeliť konfliktom.

Čo robiť, keď sa vo vzťahu objavia prvé znaky apokalypsy?

Prvým krokom je rozhodnutie. A teda musíte sa rozhodnúť, či idete na vzťahu pracovať. A potom? Začnite aktívne pracovať na ich prekonaní:

  1. Spoznajte problém a učte sa ho rozpoznávať v čase, keď sa deje. Začnite si byť vedomý týchto negatívnych vzorcov správania. Uvedomenie je prvým krokom k ich zmenám.

  2. Zamerajte sa na otvorenú komunikáciu. Učte sa spoločne s partnerom otvorene a rešpektuplne komunikovať, vyjadrovať svoje pocity a potreby bez obviňovania.

  3. Krok za krokom pracujte na zmene vlastného správania. Nahrádzajte deštruktívne vzorce pozitívnymi, ako sú empatia, pochopenie, a konštruktívna spätná väzba.

  4. Vyhľadajte odbornú pomoc. Terapia alebo vzťahové poradenstvo môže byť užitočné na zlepšenie vzťahových zručností a komunikácie.


Nepanikárte, keď sa vo vašom vzťahu objavia znaky epokalypsy. Uvedomte si, že je to signál, že je čas venovať pozornosť a prácu na vašom partnerstve.

Každý vzťah si vyžaduje pozornosť a čas. Na tom je postavené partnerstvo. Nie je to "one-wo/man-show".

Rozpoznanie a zmena týchto negatívnych vzorcov správania je náročná, ale nevyhnutná úloha na ceste k zdravému a harmonickému vzťahu. Pamätajte, že pomoc a podpora je dostupná, a že investícia do zdravia vášho vzťahu je jednou z najcennejších investícií, ktoré môžete urobiť.


PhDr. Ivana Čergeťová, PhD., LL.M., MBA, PCIC

Som psychologička, NLP koučka, vzťahová terapeutka, kariérna poradkyňa a akademická pracovníčka. Venujem sa teórii vzťahovej väzby viac ako 20 rokov v kontexte osobného života a pracovného prostredia. Pracujem na tejto téme nielen ako poradkyňa, ale aj ako výskumníčka.

Stretnutie so mnou ti môže pomôcť, ak hľadáš odborníka v oblasti duševného zdravia so zameraním na vzťahy, komunikáciu a osobnostný rozvoj.

Pre viac informácií sleduj moje sociálne siete @radipsychologicka #radipsychologicka #vztahy #laska #attachment #vztahovavazba #vztahovyterapeut #rozvoj #pridsasomnouporadit