Šoková trauma Bodynamic®

V rámci systému vzdelávania Bodynamic® predstavuje pojem "šoková trauma" ako stav, ktorý vzniká ako reakcia na náhly, intenzívny emočný alebo fyzický šok. Takéto traumatické udalosti môžu spôsobiť, že bežné obranné mechanizmy tela sú preťažené a výsledkom sú roztrieštené psychické a fyzické reakcie. Na rozdiel od chronickej alebo vývojovej traumy, šoková trauma sa zvyčajne spája s jednorazovými udalosťami, ako sú nehody, náhle straty či násilné činy, ktoré vyvolávajú stav ohrozenia a úzkosti.


Aká je tradičná medzinárodná cesta v Bodynamic® vzdelávaní?

Výcvik v Bodynamic® môže prebiehať rôznymi spôsobmi v závislosti od záujmu jednotlivca a dostupného času. Tréning je možné absolvovať postupne. Výcvik v oblasti "Shock Trauma" a workshopymôžu prebiehať súbežne s kurzami Foundation, Practitioner a Specialist.

Priemerná dĺžka dokončenia jednotlivých úrovní výcviku: Foundation: 18 dní (počas 1 roka), Practitioner: 75 dní (počas 3 rokov), Specialist Classes: približne 28 dní, Shock Trauma: 30 dní (počas približne 1,5 roka). Workshopy stoja mimo štandardného výcviku a získania certifikácie v metóde Bodynamic®.

Náš výcvik v P.T.S.D. pozostáva z dvoch častí. Prvá časť (PTSD I) je osobný proces liečenia vlastného P.T.S.D. v 3 moduloch. Druhá časť (PTSD II) je výcvik v liečení P.T.S.D. u iných, taktiež v 3 moduloch. Výcvik v šokovej traume je dostupný pre kohokoľvek a nevyžaduje žiadne predpoklady.

Osobný proces liečenia P.T.S.D. (PTSD I) – Naše skúsenosti nás naučili, že keď človek nepracoval so svojím vlastným P.T.S.D., príliš sa do procesu počas kurzu vžíva a nezíska všetko, čo výcvik ponúka. Preto sme pridali trojmodulový kurz, v ktorom máte možnosť najprv pracovať so svojím vlastným P.T.S.D. Počas týchto modulov bude dôraz kladený na proces každého jednotlivca. To prináša neoceniteľné skúsenosti a umožňuje nám získať pohľad klienta. Tým sa prehlbuje a posilňuje vaša schopnosť nadviazať spojenie a vaša empatia pri terapiách vzniká prirodzenejšie. Prvá fáza je určená aj neodborníkom, ktorí chcú začať proces liečenia svojho vlastného P.T.S.D.

Výcvik v šokovej traume a liečení P.T.S.D. (PTSD II) – Počas druhej fázy PTSD II sa naučíte okrem iného, ako rozpoznať príznaky P.T.S.D. a životné rozhodnutia, ktoré sú spojené s traumou, ako ju liečiť a ako priamo a prirodzene zapojiť telo pomocou metód ako vnímanie tela a porozumenie reflexným pohybovým vzorom. Výcvik v šokovej traume je určený ľuďom, ktorí pracujú s inými ľuďmi, ako sú psychológovia, psychoterapeuti, sociálni pracovníci, učitelia, lekári, poradcovia, fyzioterapeuti, alternatívni liečitelia atď. Dokončenie PTSD I je predpokladom pre PTSD II.


Šoková trauma Bodynamic®

30-DŇOVÝ VÝCVIK ZAMERANÝ NA ŠOKOVÚ A VÝVINOVÚ TRAUMU A ICH LIEČBU

Založený na jasne telesne integrovanom prístupe, tento výcvik je ponúkaný pre profesionálnych terapeutov, ktorí chcú vedieť a dokázať viac o zvládaní šokovej traumy a budovaní nových zdrojov.

TELESNÉ A KOGNITÍVNE ZDROJE PRI PRÁCI SO ŠOKOVOU TRAUMOU

Pokračovacie vzdelávanie v terapii šokovej traumy môže byť realizované samostatne od iných pokračovacích kurzov v rámci systému Bodynamic – alebo môže byť súčasťou dlhšieho vzdelávania Bodynamic.

Cieľovou skupinou sú ľudia, ktorí sa vo svojej profesii musia zaoberať šokom a vysokým stresom – a teda potrebujú pochopiť a zvládať tieto stavy sami.

Výcvik poskytuje teoretické pochopenie toho, čo je šoková trauma, ako aj precízne telesné, emocionálne a kognitívne cvičenia na zvládanie zdrojov a vzorcov, ktoré sú vyvolávané u ľudí pod vplyvom šoku.

Náš prístup je zameraný na zdroje – pristupujeme k vážnym traumám so zameraním na silné zdroje, ktoré sú aktivované u ľudí, keď je ohrozená ich existencia. Snažíme sa liečiť šokovú traumu takým spôsobom, ktorý zlepšuje kvalitu života a prístup k hlbokým zdrojom. Toto je postoj – a s ním spojené metódy, ktoré sú odovzdávané vo výcviku.

VZDELÁVANIE pozostáva zo 6 modulov po 5 dní.

Výučba je rozdelená do 6 modulov, z ktorých prvé 3×5 dní sa sústreďujú na vlastný proces a posledné 3×5 dní na profesionálnu terapeutickú prácu. Naša skúsenosť z predchádzajúcich kurzov ukazuje, že študenti, ktorí sa sústreďujú iba na profesionálnu terapiu šoku, nepracujú dostatočne so svojou vlastnou šokovou traumou.

OBSAH VÝCVIKU

Vzdelávanie zahŕňa teórie a vedomosti, ako aj tréning zručností.

Nasledujúce témy budú predstavené:

  • Povedomie o zdrojoch pri šokových reakciách, vrátane vzťahu medzi vrcholnými zážitkami a šokovými skúsenosťami.
  • Tréning prístupu k šokovej traume so zameraním na zdroje.
  • Pochopenie toho, čo je šoková trauma, a čo ju oddeľuje od (a prekrýva s) charakterologickou traumou, ako aj teóriu fungovania mozgu.
  • Interakcia medzi charakterovými prejavmi, silou ega a šokovými reakciami.
  • Cvičenia na telesné stratégie zvládania, telesné vnímanie a ako zvyšovať schopnosť človeka primerane reagovať v šokových situáciách.
  • Fázy spracovania šokovej traumy a nástroje, ktoré sa dajú použiť v rôznych fázach – od prvej pomoci po dlhodobejšiu krízovú pomoc, cez prácu na zvýšení zdrojov, až po zmiernenie dlhodobých PTSD reakcií zapletených do charakterových vzorcov.
  • Tréning Bodynamic metódy na liečenie jadra šoku, vrátane práce s reflexmi úteku, útoku, tonickej nehybnosti, bezpečných miest, telesných blokov, mimo telových a iných disociatívnych stavov, ako aj podporu parasympatického stavu.
  • Zmena "rozhodnutí" prijatých v traumatickom stave vedomia, teda formovanie "nových rozhodnutí" a "reorientácia" vrátane štúdia využitia recyklovanej životnej energie.
  • Zameranie na vinu a odpustenie, ako aj rituály a spiritualitu spojenú so šokovou traumou.
  • Význam kultúry pre rozvoj schopnosti zvládať stres a šok.
  • Prenos/protiprenos v práci so šokovou traumou – vrátane toho, čo možno urobiť s "sekundárnou traumatizáciou", "stresovou traumatizáciou" a identifikáciou s obeťou traumy ("zrkadlenie").
  • Pedagogika zameraná na zdroje ako súčasť terapeutickej metódy.
  • Ako sa prejavujú príznaky PTSD, vrátane somatických symptómov.
  • Rôzne typy šokov.

ŠPECIFIKÁ PRACOVNEJ METÓDY A PERSPEKTÍVY BODYNAMIC

V práci so šokovou traumou zahŕňame telo veľmi konkrétnymi fyzickými spôsobmi:

  • Klient sa učí cítiť svoje telo, vnímať reflexné pohyby a vnímať svaly, ktoré sa aktivujú v pohyboch.
  • Klient sa trénuje v používaní tohto presného telesného vnímania ako nástroja na zvládanie vysokých hladín stresu bez toho, aby prešiel do šokových reakcií alebo aktivoval staré šokové skúsenosti.
  • Počas práce so samotným šokom pomáhame klientovi uvoľniť telesné bloky, ktoré šoková trauma zanechala vo svaloch a spojivových tkanivách. To sa deje špeciálnou technikou, kde sa využíva fyzický odpor. Práca sa vykonáva v mnohých etapách, keď klient dokáže spracovať materiál, ktorý sa stáva dostupným pre vedomie, keď sa telesné bloky uvoľnia.
  • Pracujeme na obnove zdravých prežitkových reflexov – útekových reflexov, bojových reflexov a "zoschnutia" (tonickej nehybnosti).

CIEĽOM JE, ABY:

  • Klient označil a aktivoval úroveň úteku cez beh (na matraci) na bezpečné miesto.
  • Klient vnímal a aktivoval bojový reflex prostredníctvom fyzickej práce s odporom, kde sa učí zvládať inštinktívnu zlosť.
  • Klient cítil a uvedomoval si telesné zmysly a vedomia prítomné v tonickej nehybnosti.

Cez prácu so zdravými reflexmi sa obnovuje základná schopnosť tela prepínať medzi pripravenosťou na aktivitu a činnosť (sympatický nervový systém) a stavom odpočinku (parasympatický nervový systém). Jedným z príznakov PTSD je, že rovnováha medzi týmito dvoma nervovými systémami nefunguje optimálne alebo veľmi zle, čo má vážne fyziologické dôsledky pre človeka.

Náš cieľ nikdy nie je len zmierniť následky šokových dráh, ale súčasne rozvíjať nové kognitívne a telesné zdroje a zručnosti, aby klient mohol zostať sústredený v kontakte a schopný konať v situáciách s vysokou intenzitou energie.

Dosahujeme to čiastočne prostredníctvom konkrétneho tréningu kognitívnych a fyzických zručností, aby sme rozšírili jeho kapacitu a dosah, a čiastočne tým, že sa zameriavame na zdroje v ľudských šokových reakciách.

To znamená, že klientovi pomáhame pochopiť a prežiť vrcholový zážitok v šoku – silu, ktorá ho prinútila prežiť čo najlepšie, či už prostredníctvom boja, úteku alebo hrania "mŕtveho" (zmrazenie).


Mohlo by vás zaujímať