Vzťahová väzba
Pripútanie (alebo vzťahová väzba) je jeden z kľúčových pojmov v teórii vzťahovej väzby, ktorá sa zaoberá spôsobom, ako sa vytvárajú a udržiavajú väzby medzi ľuďmi. Pripútanie je proces, ktorý sa začína už v ranom detstve a pokračuje až do dospelosti. Ide o emočné prepojenie medzi dieťaťom a jeho najbližším opatrovateľom, zvyčajne matkou, ale môže to byť aj otec, starý rodič alebo iná dospelá osoba.
V teórii vzťahovej väzby sa pripútanie skladá z troch hlavných prvkov: (1) pocit bezpečia, (2) pravidelná a dostatočná starostlivosť a (3) prítomnosť citovo dostupného opatrovateľa. Ak sú tieto prvky naplnené, dieťa sa môže cítiť bezpečne a isto a môže sa učiť nové veci a objavovať svet. Ak však tieto prvky chýbajú, dieťa sa môže cítiť ohrozené a môže mať problémy s dôverou vo svoje okolie.
V dospelosti zväčša kopírujeme naše naučené modely správania a tak sa pripútanie prejavuje vo vzťahoch, ktoré si vytvárame s ostatnými ľuďmi. Ľudia s bezpečnou pripútaním majú tendenciu vytvárať si zdravé a stabilné vzťahy s partnermi, priateľmi a rodinou. Na druhej strane, ľudia s neistým pripútaním môžu mať tendenciu vytvárať si vzťahy, ktoré sú nestabilné, neisté alebo príliš intenzívne.
Teória vzťahovej väzby sa využíva ako teoretický základ v procese vzťahovej terapie. V rámci teórie vzťahovej terapie sa odporúča s klientmi pracovať pracovať metódami pohybovej terapie a terapie orientovanej na telo, pričom sa pracuje s neverbálnou a často neuvedomovanou zložkou prejavu klienta. Zároveň je možné vzťahovú terapiu podporiť verbálnou časťou vo forme neurolingvistického programovania.
Pri svojej práci a vo svojom výskume sa riadim a uplatňujem Etický kódex psychológa Slovenskej komory psychológov a Etický kódex Slovenskej psychoterapeutickej spoločnosti. Rovnako sa riadim Zákonom o psychologickej činnosti a Zákonom o ochrane osobných údajov.
Chcete zistiť, akú máte vzťahovú väzbu?
Na diagnostiku vzťahovej väzby sa využívajú viaceré výskumné a diagnostické nástroje. Vzťahovú väzbu môžete zistiť na základe sebareflexie alebo pomocou vyjadrení vášho partnera alebo vašich blízkych ľudí o tom, ako sa vo vzťahoch správate.
Ak chcete využiť diagnostiké nástroje, môžete sa bezplatne zúčastniť môjho výskumu a tým podporiť vedu a rozvoj skúmania v psychológii na Slovensku i v zahraničí. Ak máte záujem o komplexnejšie testovanie, odporúčam Vám rezervovať si u mňa stretnutie.